Trodnevna Proljetna konferencija Kino mreže započela je danas pozdravnim govorom Andreja Frica, predsjednika Centra nezavisne kulture i voditelja Kino Zone, ponosnog domaćina ovog susreta, zatim predsjednika Upravnog odbora Mreže, Denisa Hladiša te Dine Bušić, pročelnice Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra.
- Čast mi je ugostiti vas, posebno jer kruži urbana legenda da je niti 200 metara odavde, 2014. godine osnovana Kino mreža, šaljivo je započeo Fric te dodao da je nedavno pronašao e-poštu iz 2017. koja ga je podsjetila na podršku, oduševljenje i savjete kolega iz Kino mreže o tome kako osnovati kino.
- Od 2017. do dana današnjeg, vi stojite iza nas i jedan dio našeg uspjeha sigurno je i vaš, naglasio je Fric zahvalivši i HAVC-u i Gradu Zadru.
Premda su najmanje kino u Kino mreži, dodao je, povjerena im je organizacija Konferencije što je neupitno priznanje.
Hladiš je pozdravio uime Kino mreže, napomenuo da im je interes decentralizacija, to jest da konferencije organiziraju članovi i članice te naglasio fokus konferencije.
- Izrazito sadržajnu konferenciju posvetili smo filmskoj pismenosti jer smatramo da je izuzetno važna za sva nezavisna kina. Poanta je stvarati novu publiku i filmski opismenjavati mlade koji će nam biti buduća publika. Blockbusteri su nešto što ne možemo zaobići, ali treba pružiti svima i drugi vid filmske kulture – nezavisni, hrvatski i europski film, kazao je Hladiš.
Pročelnica Bušić prisjetila se izrade Strategije 2019.- 2026., zajedno s brojnim javnim ustanovama, udrugama i drugim dionicima kulture.
- Nije bilo teško uočiti da nam uistinu nedostaje priča vezana uz film. To je bila zajednička akcija koju smo pokrenuli što prije s resursima koje imamo kao grad. Publike ima, a to je najvažnije, a na razvoju publike se i dalje radi, rekla je Bušić dodavši da je svakako pred njima osiguranje adekvatnog prostora za ovakve djelatnosti te istaknuvši da su ovakve aktivnosti u Zadru itekako važne za podizanje svijesti.
Nakon otvorenja održala se panel-rasprava o povećavanju gledanosti i posjećenosti kino programa kroz filmsku pismenost pod moderatorskom palicom Uroša Živanovića, a sudjelovale su Dana Budisavljević, redateljica filma Dnevnik Diane Budisavljević i Marina Andree Škop, redateljica filma Moj dida je pao s Marsa.
Fokus panela bio je hrvatski film za djecu u kinu, ali isključivo uz dodatni sadržaj ili aktivnosti, primjerice razgovor s nekim iz filmske ekipe, uvod djelatnika kina ili pak nastavnika ili edukatora prije filma, dodatni videozapis ili tematska igra.
Andree Škop je započela kazavši kako djeca i mladi vole interaktivan pristup, dok to, s druge strane, njima daje savršen uvid u dječju perspektivu na film. Govorila je potom o mrežnoj stranici filma, projektu Filmovi ne padaju s Marsa, metodičkom priručniku, kao i sedam videozapisa o nastajanju filma iz perspektive 10-ogodišnje glavne glumice i brojnim drugim primjerima dobre prakse.
Budisavljević je rekla kako je film ponajprije bio namijenjen odraslima. Međutim, kako je rekla, srednjoškolci su im se sami dogodili.
- Film je, nakon premijere u Puli 2019. godine, doživio eksploziju interesa i medija i publike pa su se nastavnici sami počeli voditi djecu u kina. Skupili smo u kratkom vremenu puno tih školskih projekcija, onda smo krenuli raditi edukativne materijale, put je bio obrnut, ispričala je Budisavljević koja je gostovala na više takvih projekcija na kojima je razgovarala sa srednjoškolcima i uvjerila se da je njima to zaista audio-vizualni događaj.
Izrađen je zatim materijal za nastavnike te su oba filma našle svoje mjesto među koricama udžbenika.
Sudionici konferencije, profesionalci audiovizualnog sektora, voditelji kina, redatelji i producenti, podijelili su međusobno iskustva i ideje o popratnim aktivnostima projekcijima ovih dvaju filmova. Također, ukazali su i na najveće izazove s kojima se susreću u suradnjama sa školama, ali i načine kako odgovoriti na njih.
Na koncu, održana je redovna i izborna skupština Kino mreže na kojoj je usvojen Dnevni red, izvješće o radu Kino mreže, radu Upravnog odbora, prijedlog izmjena i dopuna Statuta, financijsko izvješće...
Nakon rasprave održan je izbor članova Upravnog odbora te je ono ostalo u istome sastavu.
Novoizabrana predsjednica Odbora je Danijela Fabric Fabijanac, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Slatina, dopredsjednica je ostala Jelena Vojvoda, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Samobor, a članovi su Denis Hladiš, ravnatelj Kulturnog i multimedijskog centra Bjelovar, Maja Holek, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica te Miroslav Perošević, ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Novska.