Novosti

IN MEMORIAM: Val Kilmer

02.04.2025.

Žetvi slavnih i velikih glumačkih imena jučer se nažalost pridružio i Val Kilmer. U dobi od samo 65. godina Kilmer je ostavio značajan pečat u sedmoj umjetnosti, posebice potkraj 80-ih i kroz 90-e godine dvadesetog stoljeća. Od Jima Morrisona, preko Doca Holliday pa sve do MArka Twaina, nije postojala uloga kojoj se ovaj nezaboravni glumac nije posvetio do maksimuma pa iako nije uspio zadržati teško stečeno zvjezdani status niti bi ga mogli s lakoćom nazvati A glumcem, njegova filmografija bilježi neka uistinu iznimna ostvarenja. Tom smo se prilikom prisjetili njegova bogata života i karijere.

Val Edward Kilmer rođen je 31. prosinca 1959 u Los Angelesu, Kaliforniji. Rano djetinjstvo su mu obilježili razvod roditelja kad je imao tek 8 godina, dok je 1977. tragično izgubio mlađeg brata Wesleya koji se utopio u jacuzziju u dobi od samo 15 godina. Sklonost glumi je iskazao još u formativnim godinama, a da su u njemu krije i nevjerojatan talent potvrđuje i činjenica kako je u to vrijeme postao najmlađim članom ikad prestižne glumačke škole 'Julliard'. 

I dok su mnogi od njegovih kolega s nestrpljenjem iščekivali poziv iz Hollywooda, on je odbio čak i onaj velikog Francisa Forda Coppole koji ga je želio angažirati za svoju tinejdžersku dramu ''Autsajderi'' (1983.). Val je u to vrijeme više ljubio 'daske koje život znači'. Zahvaljujući njegovim zapaženim nastupima u kazalištu, pozivi iz 'tvornice snova' postajali su sve češći i otpor je slomio 1984. kad je pristao glumiti ulogu R'N'R zvijezde Nicka Riversa koji igrom slučaja ili bolje rečeno vlastite gluposti, biva uvučen u svijet špijunaže. Dakako, riječ je o urnebesnoj i danas kultnoj špijunskoj komediji Jim Abrahamsa i braće Zucker, ''Top Secret!''. Film je polučio kakav-takav uspjeh, no Kilmer još nije bio u potpunost omamljen zvjezdanom slavom već se s ruksakom na leđima uputio na putovanje Europom. Po povratku u S.A.D. prihvaća ponudu za, ispostavit će se još jednu kultnu komediju imena ''Pravi genije'', no slavu mu ipak donosi uloga pilota Toma 'Icemana' Kazanskyja, rivala Cruisevom 'Mavericku' u mega hitu ''Top Gun'' (1986.).

Ljepuškast, reklo bi se i s pravim 'baby faceom', Kilmer je postao prepoznatljivo lice i glumac od kojeg se mnogo očekuje. Kroz naredne godine je nastavio brusiti talent kroz filmove ''Ubojstva u ulici Morgue'' i rimejku klasika ''Čovjek koji je slomio tisuću lanaca'', a novu priliku da zasja je dobio u fantasy klasiku Rona Howarda ''Willow'' (1988.). Njegova interpretacija nekad prominentnog ratnika, a sad prevaranta, lopova i ženskara Madmartigana dokazala je i da propalice posjeduju šarm i veliko srce. Kritičari u to vrijeme i nisu bili osobito naklonjeni filmu, njegov rezultat na kino blagajnama je bio solidan, no Kilmer je na tom snimanju dobio i više nego čemu se nadao. Tamo je naime upoznao kolegicu Joanne Whalley koja mu je postala djevojka, a uskoro i supruga. Sam film je poput većine navedenih s vremenom također stekao kultni status.

Da nije tek ljepuškasto lice, dokazuje 1991. kad prihvaća možda i najizazovniju ulogu u karijeri, onu legendarnog pjevača Jima Morrisona u glazbeno biografskom filmu ''The Doors'' Olivera Stonea. Izuzev vidljive fizičke sličnosti i savršenog oponašanja te glazbene ikone, Kilmer je i sam otpjevao sve pjesme i pokazao kako se u njemu skriva ogroman pjevački talent. Bio je toliko uvjerljiv da je zapanjio čak i preživjele članove benda koji su imali štošta za reći o samom filmu, ali su Kilmerovu izvedbu hvalili isključivo biranim riječima. Novu nezaboravnu rolu, Kilmer nam je servirao 1993. tumačenjem slavnog kockara i revolveraša Doca Hollidaya u westernu Georgea P. Cosmatosa – ''Tombstone''. Kao tuberkulozom oboljeli kockar koji je podjednako brz i na jeziku i s revolverom, Kilmer je po mišljenju mnogih najbolje filmski dočarao jednu od najvećih legendi Divljeg zapada. ''Tombstone'' možda nije bio toliki kino hit koliko se od njega očekivalo, ali je svakako privukao pozornost struke uključujući i onu redatelja Joela Schumachera koji je nakon viđenog upravo Kilmeru ponudio ulogu milijardera Brucea Waynea, odnosno, superjunaka Batmana u spektaklu ''Batman zauvijek'' (1995.)  

Uskočiti u 'postole' prijašnjeg 'Viteza tame', Michaela Keatona, nije bilo nimalo jednostavno, ali Kilmer je u konačnici ostavio i više negoli solidan dojam što se ne može reći i za sam film. Bilo kako bilo, Kilmer je s tim filmom postao velika zvijezda i mogao je birati projekte, a on je više od bilo čega želio postati dijelom ekipe nadolazećeg krimića ''Vrućina'' Michaela Manna. Koliko god ga mnogi proglašavali egoistom i/ili razmaženom zvijezdom, Kilmer je itekako bio svjestan veličine jednog Roberta De Nira i Ala Pacina te se svojski potrudio da dobije bilo kakvu ulogu u filmu samo da sa svojim idolima ima priliku podijeliti ekran, a Mann ga je nagradio onom pljačkaša Chrisa Shiherlisa. Bila je to jedna poprilično kompleksna uloga, uloga čovjeka podijeljenog između kodeksa časti spram kolegama pljačkašima, ljubavi spram supruzi i porocima koji ga vječito dovode u probleme. Film je dakako postao instant klasika, a Kilmer je još jednom dokazao kako se može 'igrati i s velikima'. Do kraja 90-ih, on nastupa u nizu zapaženih filmova poput avanturističkog trilera ''Duh i tama'', filmske adaptacije nekoć popularne TV serije ''Svetac'', no njegov težak karakter, sve češći ispadi na snimanjima i konflikti kako s redateljima i produkcijom, tako i samim glumcima, sve više ga udaljavaju od većih projekata premda početkom milenija bilježi dojmljive nastupe u manjim filmovima poput one u neo-noir krimiću ''The Salton Sea'' (2002.), slavnog porno glumca Johna Holmesa u krimi drami ''Wonderland'' (2003.) ili kralja Filipa Makedonskog u povijesnom spektaklu ''Aleksandar'' (2004.).    

Unatoč udaljavanju od A produkcije, Kilmer je nastavio marljivo raditi na filmovima, uglavnom B, ponekad i C kategorije uz povremene epizode u radovima velikih redatelja kao što je to Werner Herzog ili Francis Ford Coppola (da, onaj isti kojeg je desetljećima ranije hladno odbio), paralelno je gradio i karijeru slikara i pjesnika, a posebno je bio angažiran oko lika i djela velikog pisca Marka Twaina kojeg je opetovano tumačio kako na kazališnim daskama, tako i manjim filmovima. Posljednji nastup bilježi u nastavku filma koji ga je i proslavio, ''Top Gunu'' (podnaslova ''Maverick''), unatoč dugogodišnjoj borbi s rakom grla kojeg zbog vjerskih uvjerenja isprva nije niti liječio. Po službenim informacijama, Kilmer je preminuo od posljedica jake upale pluća u dobi od 66. godina. Svim njegovim štovateljima svakako preporučujemo divan dokumentarac – ''Val'' koji nam ovog nezaboravnog glumca prikazuje u najboljem svjetlu. 

Piše: Ivica Perinović