Na današnji dan prije 120 godina rođen je jedan od najvećih holivudskih šarmera svih vremena, karizmatični i nepopravljivo zavodljivi kralj Hollywooda 30-ih, legendarni Clark Gable!
Rođen 1901. u selu Cadiz smještenom u saveznoj državi Ohio, William Clark Gable je još kao beba ostao bez majke i njegovu skrb je uskoro preuzela maćeha koja mu je već u ranoj dobi 'usadila' ljubav spram glazbi. U nadolazećim godinama, maleni Clark je pokazao zavidne vještine sviranja raznih instrumenata zahvaljujući kojima je u dobi od 13 godina završio u lokalnom orkestru. S druge pak strane, njegov otac, žilavi radnik na naftnim bušotinama, sina je učio klasičnim 'muškim' stvarima poput popravljanja automobila, zajedničkih odlazaka u lov i težeg fizičkog rada. Premda je ljubav spram glumi razvio još u tinejđerskoj dobi, svoju strast nije mogao pretočiti u stvarnost sve do svoje 21 godine, a do tad je s ocem radio na bušotinama i sličnim, fizički zahtjevnim poslovima.
Na glumu ga je 'okuražio' kolega Earle Larimore s kojim je radio u jednoj trgovini u Portlandu, a koji je usput bio i član lokalne kazališne trupe 'The Red Lantern Players'. Sam Earle i nije baš bio pobornik ideje da ga trupa primi u svoje redove, no pristao ga je odvesti na njihove probe. Zahvaljujući Clarkovoj karizmi, ostatak glumačke ekipe nije dijelio Earlovo mišljenje već mu je unatoč nedostatku iskustva odlučilo pružiti priliku. Snalažljivi Clark je zaveo ravnateljicu kazališta Josephine Dillon koja mu je ubrzo postala učiteljica gluma i svojevrsna sponzorica. Iako je Josephine bila čak 17 godina starija od Clarka, uskoro su se vjenčali i krenuli put Hollywooda.
Prve filmske nastupe, Gable bilježi kroz sporedne i uloge statista u nijemim filmovima redateljskih velikana Ernsta Lubitscha (''Zabranjeni raj'' (1924.)) i Ericha von Stroheima (''Vesela udovica'' i ''Plastične godine'' (1925.)). Kako tih godina nije dočekao pravu priliku, pomalo se razočaran vraća kazališnoj glumi. Na 'daskama koje život znače' upoznaje tad već prilično poznatog glumca Lionela Barrymorea s kojim se ubrzo sprijateljuje. Do kraja 20-ih, Gable polako i strpljivo gradi kazališnu karijeru, razvodi se od Josephine, koju već nekoliko dana poslije razvoda mijenja novom suprugom, teksašankom iz visokog društva, Marijom Franklin Prentiss Lucas Langham.
Zahvaljujući zapaženoj ulozi u predstavi ''Posljednja milja'', Gable od produkcijske kuće 'Pathe Pictures' dobiva ponudu za potpisivanjem ugovora. U želji za što bržim povratkom na velike ekrane, Gable prihvaća ponudu i 1931. za njih snima 'kaubojac' ''Obojena pustinja'' gdje u sporednoj ulozi glumi negativca Rancea Bretta. 'Pathe Pictures' ubrzo upada u financijske probleme i Gable prelazi kod konkurencije u 'Warner Bros.' studio.
Te iste 1931. snima niz filmova, uglavnom krimi drama i romantičnih komedija, a prvu glavnu rolu dobiva u sportskoj drami ''Sportska krv'' Charlesa Brabina koja kazuje priču o slavnom trkaćem konju, Tommy Boyu. Nedostatak klasične ljepote, izvršni direktor 'Warnera' Darryl F. Zanuck ga je zbog velikih ušiju čak nazvao majmunom, Gable nadomještava karizmom i ubrzo postaje prepoznatljivo lice na velikim ekranima. Procvat karijere doživljava po prelasku u 'MGM' gdje jako brzo postaje jedna od njihovih najvećih i svakako, najprofitabilnijih zvijezda.
Nižu se tako za Gablea uloge u kojekakvim gangsterskim filmovima, romantičnim dramama, komedijama i avanturama, a jedan od najvećih financijskih i kritički priznatih uspjeha tih godina bila je i izvanredna romantična komedija Franka Capre ''Dogodilo se jedne noći'' (1934.) u kojoj tumači neobičnog reportera Petera Warnea, ulozi koja mu u konačnici donosi i Oskara za najbolju mušku ulogu. Zahvaljujući prepoznatljivim, dotjeranim brčićima, zavodničkom pogledu i besprijekornoj eleganciji, Gable postaje pravi arhetip mačo muškarca za kojem su žudjele sve žene.
Do kraja 30-ih snima niz zapaženih i napose uspješnih filmova poput romantične krimi drame ''Manhattan Melodrama'' (1934.) W.S. Van Dykea, adaptaciju slavnog avanturističkog romana Jacka Londona ''Zov divljine'' (1935.) Williama W. Wellmana, ''Pobunu na brodu Bounty'' (1935.) Franka Lloyda gdje tumači pobunjenog časnika Christiana Fletchera, a najveći uspjeh i najprepoznatljivu ulogu ostvaruje u jednom od najpoznatijih filmova svih vremena, epopeji ''Zameo ih vjetar'' (1939.) Victora Fleminga. Uloga Rhetta Butlera, čovjeka koji ne popušta hirovitoj južnjačkoj ljepotici (tumači je Vivien Leigh) u vrtlogu građanskog rata i koji je u konačnici napušta uz antologijsku rečenicu -Iskreno, draga moja, nije me briga!-, donosi mu drugu nominaciju za Oskara i globalnu slavu. Te iste godine se nakon nekoliko godina tajne veze ženi se za svoju slavnu kolegicu Carole Lombard i čitav svijet mu je pod nogama.
Sve se mijenja kobne 1942. kad mu voljena supruga gine u avionskoj nesreći. Gable pristupa američkom ratnom zrakoplovstvu gdje napreduje do čina bojnika i biva odlikovan. Po izlasku iz vojske vraća se u MGM. Gubeći pomalo na popularnosti, odaje se piću, a 1954. raskida ugovor s MGM-om i prelazi u '20th Century Fox'. U tom razdoblju ostvario je još nekoliko značajnih uloga poput one lovca Victora Marswella avanturističkoj romantičnoj drami Johna Forda ''Mogambo'' (1953.) ili kaubojcu ''Visoki ljudi'' (1955.) Raoula Walsha. Posljednju ulogu, po mnogim kritičarima i njegovu najbolju, ostvaruje u western drami ''Neprilagođeni'' Johna Hustona kao 'tvrdi' kauboj. Nekoliko tjedana po svršetku snimanja, 1960. u dobi od 59 godina umire od posljedica infarkta.
Gable je bio i ostao prototip američkog pustolova, romantičnog junaka 'bez kompleksa' i 'bez suvišnih formalnosti', koji po tim svojim značajkama još uvijek nije nadmašen u američkoj kinematografiji.